چرا زبان انگلیسی را یاد نمیگیرم؟ 2 راهکار اساسی بیاموزید!

ساخت وبلاگ

در طی سال‌های تدریسم چه در مجموعه انگلیشدان و چه در سایر موسسات آموزش زبان انگلیسی، بسیاری از زبان‌آموزان را دیده‌ام که برای بار اول‌شان نبوده است که به یادگیری زبان انگلیسی پرداخته اند. خیلی از آن‌ها مدت‌ها قبل مطالعه این زبان را شروع کرده بودند و به هر دلیلی پس از مدت کوتاهی آن را رها کرده‌اند. بعدها متوجه این مسئله شده‌اند که تا چه اندازه دانستن زبان انگلیسی در زندگی آن‌ها اهمیت دارد؛ پس دوباره گام در این مسیر گذاشته و یادگیری زبان انگلیسی را شروع کرده‌اند. اگر شما چنین فردی نبوده‌اید، احتمالاً اطرافیان خودتان دیده‌اید که فردی حتی مدت‌ها به کلاس زبان رفته یا به صورت خود خوان زبان انگلیسی را در منزل تمرین کرده، اما به هر دلیلی پس از گذشت مدتی این کار را رها کرده است.

درنتیجه با مرور زمان تقریباً تمام آنچه را که نیز یاد گرفته بود فراموش کرده است.  به‌راستی دلیل این مسئله چیست؟  عوامل بسیاری می‌توانند به این مشکل منجر شود تا در پایان به خود بگویید چرا زبان انگلیسی را یاد نمیگیرم؟

ما باور داریم که شروع یادگیری یک زبان جدید و قدم گذاشتن در این مسیر بسیار حائز اهمیت و همچنین نیازمند انگیزه و هدفمند بودن است.

در کنار آن نیز بسیاری از عوامل برای ادامه این مسیر مؤثر خواهند بود؛ چراکه ادامه دادن این مسیر به همان اندازه، بلکه بیشتر از شروع اولیه اهمیت دارد. همان‌طور که می‌دانید عادات ما شکل‌دهنده رفتارهای ما هستند، در یادگیری زبان انگلیسی هم زبان آموزانی که عادات درستی دارند می‌توانند مسیر خود را تا انتها ادامه داده و به هدفشان برسند. بنابراین در این مطلب سعی داریم تا برخی از عادات یک زبان‌آموز موفق که به ثابت‌قدم ماندن در مسیر یادگیری زبان به او کمک می‌کند به شما معرفی کنیم.

برنامه ریزی کنید

یکی از مهم‌ترین عواملی که نه فقط در مسیر یادگیری زبان، بلکه در هر یک از مسیرهای زندگی، در هر مقطعی و در هر مرحله‌ای که انسان‌ها می‌خواهند به هدفی برسند باید به آن توجه کنند، این است که برنامه‌ریزی داشته باشند. مخصوصاً که اگر یک راه طولانی درپیش رو دارند. بسیاری از اوقات پیش می‌آید که در ابتدا به دلیل انگیزه بسیار بالا یک کاری را شروع می‌کنیم و در روزهای اولیه ساعت‌های نسبتاً زیادی را به انجام آن کار اختصاص می‌دهیم.

اما با گذشت زمان شاید دلسرد شویم و به مرور وقتی که به آن کار برای آن کار می‌گذاریم کمتر و کمتر شود. اگر می‌خواهید یک زبان‌آموز موفقی باشید، بهتر است از همان ابتدای مسیر برای خودتان برنامه‌ریزی کنید بدین صورت نه در روزهای اولیه بیش از حد این کار را انجام می‌دهید و نه پس از گذشته چند روز کاملاً این کار را ترک می‌کنید.

ازآنجایی‌که هدف هر شخص برای یادگیری زبان انگلیسی با دیگری متفاوت است نمی‌توان یک برنامه مشخص را به همه افراد گفت و از آن‌ها خواست که همان را دقیق انجام بدهند.بلکه هر شخصی باید با توجه به موقعیت، وقت و نتیجه‌ای که می‌خواهد از آن بگیرد برنامه‌ریزی متفاوتی داشته باشد.

اما به‌طورکلی ما به شما پیشنهاد می‌کنیم تا حتماً هر روز وقتی را به این کار اختصاص دهید. این نکته را نیز به یاد داشته باشید اگر قصد شما رسیدن به سطوح بالا و داشتن مکالمه سلیس و روان است حتماً در برنامه‌ریزی خود هر روز یک تمرین لیسنینگ یا شنیداری  مثلا گوش دادن به یک فایل صوتی یا دیدن بخش فیلم را بگنجانید.

همچنین یک تایمی را برای صحبت کردن خودتان و مکالمه به زبان انگلیسی در نظر بگیرید. بسیاری از افراد هستند که تمرین زبان انگلیسی را فقط حل کردن تمرین های کتاب می دانند اما تمرینات شنیداری و در کنار آن گفتاری اثراتی به مراتب بالاتر از صرفاً حل کردن تمرینات کتاب برای شما خواهد داشت.در پایان یک برنامه‌ریزی مستمر و هر روز که شامل تمرینات گفتاری و شنیداری مکمل با یکدیگر باشد می‌تواند شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به هدفتان از یادگیری زبان برساند. 

علاقه و مطالعه زبان انگلیسی در کنار هم

یکی دیگر از عواملی که باعث می‌شود بسیاری از زبان‌آموزان اواسط در اواسط مسیر یادگیری زبان انگلیسی این کار را رها کرده و چرا زبان انگلیسی یاد نمیگیرم را بدون پاسخ رها کنند، این است که علاقه‌ای به آن نشان نداده و انگیزه خود را از دست می‌دهند.

درست است که برای شروع یادگیری باید هدفمند بود. اما زبان انگلیسی را نباید به‌عنوان یک درس مثل فیزیک یا ریاضیات در نظر گرفت که تک بعدی است. شما به هر چیزی که علاقه داشته باشید می‌توانید به‌راحتی آن را با زبان انگلیسی  ادغام کنید و در این صورت از یادگیری آن لذت ببرید.

همیشه افراد وقتی به انجام کاری مجبور بوده‌اند یا خودشان را مجبور به انجام دادن یک کاری که دلخواهشان نیست می‌کنند، نمی‌توانند با علاقه آن کار را انجام دهند و دوست دارند که هرچه زودتر از انجام دادن این کار خلاصی یابند.

ولی اگر شما علاقه خودتان را بتوانید به نحوی با زبان انگلیسی ترکیب کنید به نظر می‌آید هرگز مطالعه زبان انگلیسی را ترک نخواهید کرد و اصلاً حس نمی‌کنید که درحال مطالعه یادگیری زبان انگلیسی هستید.

تماشاکردن فیلم و سریال تقویت زبان انگلیسی، گوش دادن به موزیک و مطالعه کتاب سه عاملی است که تقریباً اگر به هر سه آن‌ها هم علاقه‌مند نباشید حتماً به یکی از آن‌ها علاقه‌مند هستید. سه مورد ذکر شده روش‌های بسیار مؤثری برای تقویت زبان انگلیسی هستند.

پس از همین امروز شروع کنید!  و یادگیری زبان انگلیسی غیر مستقیم را یکی از عادت‌های خوب خودتان قرار دهید.

منبع: مداد

آموزش زبان انگلیسی...
ما را در سایت آموزش زبان انگلیسی دنبال می کنید

برچسب : یادگیری زبان انگلیسی,آموزش زبان انگلیسی, نویسنده : مدرس زبان انگلیسی englishquick بازدید : 673 تاريخ : جمعه 18 مهر 1399 ساعت: 22:31